Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Jarmila Gajdošíková
Kdy je možné dohodu uzavřít
Ustanovení § 1695 vlastně výslovně uvádí, že dědicové smějí uzavřít dohodu, která jejich požadavkům na budoucí majetkové uspořádání vyhovuje nejlépe. Možnost uzavření dědické dohody se uplatní vždy, pokud to v pořízení pro případ smrti zůstavitel výslovně umožní nebo pokud o některé části pozůstalosti nepojedná vůbec či pokud dochází k dědění ze zákona. K dohodě může dojít také tehdy, pokud zůstavitel sice pořízení pro případ smrti pořídí, ale jeho příkazy se stanou nemožnými k plnění.
Příklad
Já, níže podepsaný Jan Novák, narozený 1. 1. 1930, bytem Polní 1, Lhota, touto svojí poslední vůlí povolávám za dědice mé zbraně revolver FXC, ráže 9 mm s příslušenstvím, svoji vnučku Evu Královou, nar. 1. 1. 1015. Dále ustanovuje své potomky, tj. dceru Janu a syna Jana, dědici mého bytu tak, že dcera bude vlastníkem obývacího pokoje a vstupní haly a syn bude vlastníkem ložnice a balkonu.
Ve výše uvedeném příkladu se pořizovatel rozhodl ustanovit nezletilou vnučku dědicem zbraně, k jejímuž používání je třeba speciálního oprávnění. Je zřejmé, že vnučka se držitelem zbraně nestane. Pravděpodobně dojde ke zpeněžení zbraně, případně k jejímu znehodnocení.
Dále pořizovatel uvedl, že si přeje rozdělit svoji jednotku, byt, reálně, k čemuž také není oprávnění, neboť takové faktické rozdělení jednotky mezi vlastníky není…