dnes je 23.4.2024

Input:

Úvod

15.5.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1
Úvod

ThLic.Tomáš Kotrlý, Th. D.

Dlouhodobé fungování zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZPOH"), jednoznačně potvrdilo správnost universálního charakteru této normy zavazující všechny účastníky smutečního trhu vyžadujícího zvláštní pozornost a regulační opatření – pozůstalé, provozovatele služeb v pohřebnictví, církve a náboženské společnosti, obce i stát k dodržování stanovených norem. Na druhé straně postrádá kontrola kvality těchto služeb v ziskovém i neziskovém režimu v České republice čtrnáctým rokem systémové řešení.

Ministerstvo pro místní rozvoj ("dále jen "MMR") jako gestor zákona o pohřebnictví dosud nemá kompetenci dozorovat jeho dodržování. Nelze se spokojit s tím, že převažujícím předmětem kontroly v pohřebnictví je dodržování cenových předpisů a účetních postupů. Je skutečně nejvyšší čas kontrolu v oblasti pohřebnictví nejen zefektivnit, ale pojmout komplexně, a působnost danou MMR kompetenčním zákonem v tomto segmentu služeb tak skutečně realizovat.

Ačkoli byla poslední větší novela zákona o pohřebnictví přijata po čtyřech letech od jeho účinnosti, dosud se do něj nepromítly určité právní vztahy v souvislosti s aktuální níže citovanou evropskou judikaturou a novými právními předpisy,

Nahrávám...
Nahrávám...